Co dokáží zveřejnit na idnes?

23.11.2018

Idnes horor - aneb původní znění článku zveřejněného na idnes 23.11.2018 v noci :-)

Příjemnou zábavu!

Obyvatele Ústecka znepokojily trhliny ve svahu. Země se znovu hýbe

Na svahu, jehož část v červnu 2013 zavalila dálnici D8 na Ústecku, se objevily trhliny. Jsou podobné těm, které předcházely masivnímu sesuvu půdy, vyskytly se však na jiném místě. Dálnici neohrožují. Jenže pro místní obyvatele i úřady znamená nestabilita půdy noční můru.

Některé praskliny jsou přes dvacet metrů dlouhé a hluboké metr a půl. "Je to projevovat trvale nestabilní území," říká geotechnik Jiří Šmíd. Na svinovací měřidlo se

upevňují dva olověné tyčky, aby mohly vniknout do trhlin. "Metr čtyřicet," říká. "Když jsem byl v říjnu, byly výstřely v některých místech těsnější. Já jsem jen viděl, že se zvětšují," dodává.

Ředitelství silnic a dálnice na dotaz MF DNES poslané v pondělí do dnešního dne neodpovědělo. Odborníci z České geologické služby upozorňují, že se jedná o závažné ohrožení a chystá se svah monitorovat.

"Není vůbec zanedbatelná věc, je poměrně hluboká a závažná a budeme měřit," informoval Petr Kycl z České geologické služby.

Již několik let upozorňuje ČGS, že celá lokalita je nestabilní. "Dvě roky před velkým sesuvem došlo k dvěma menším na obou stranách dálnice," říká Kycl. "Je to vlastnost slínovce, že když je ve svahu s nějakým spádem a po deštích se nasává vodou, sklouze," dodává.

Podobné trhliny se ukázaly po prudkých deštích v červnu 2013 - den před masivním sesuvem. Dodnes není úplně jasné, proč se tak zemina svezla na dálnici. ŘSD se domnívá, že za to může činnost kamenolomu nad svahem, majitel lomu namítá, že na vině je dálnice, která nechala ŘSD příliš zapadnout do svahu. Kdo má pravdu, rozhoduje soud.

Současné praskliny dálnice neohrožují, jsou dál od silnice a svahu nemá takový spád.

Místo, kde se svah utrhl v roce 2013, ŘSD již zajistilo, zpevnil podzemní podzemní most s velkým množstvím betonu, odvádí vodu z této části svahu a sleduje ho mnoha čidlami. "Dálnice je absolutně bezpečná," ujišťuje opakovaně mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

"Jenže sanací došlo k dramatickému změně vodního režimu," říká stavební inženýrka a soudní znalce Miloslava Pošvářová. Někteří lidé žijící v okolí dálnice přišli o vodu, jiní jí naopak mají plné sklepy.

Například Hauserovým z Prackovic vyschla studna, na které byli závislí. "Bylo to v lednu 2017," vzpomíná Natalija Hauserová, "přijeli jsme domů, poslali děti, abychom mohli umýt. Ale ty se vrátili s tím, že voda neteče," líčí. Starostka Andrea Svobodová Křešová okamžitě zajistila náhradní zásobování a za pouhé tři dny byl Hauser připojen na obecní vodovod.

Zajímavé je, kdo invest platil. "Zadalo se k platilu ŘSD," říká Iveta Kardianová, zpravodaj Severočeských vodovodů a kanalizací, které Hauserovy připojili k vodovodu.

Studna zde stojí zhruba od roku 1950 a rodina až do ledna 2017 nepotřebovala žádný jiný zdroj vody. "Před stavbou dálnice jsme nikdy neměli o vodu ze studny nouzi, jsme na zahradě, napouštěli bazén," říká Natalija Hauserová.

Odškodnění? Bez nároku

Hauserovi žádali ŘSD o odškodnění nejen za to, že přišli o pramen vody, ale také o škody na čerpadle, bojleru a dalších zařízeních, která proběhla kvůli přerušení dodávky vody. "Přestože máme studnu, musíme každý měsíc platit," říká Hauserová.

ŘSD připustilo, že svah nad Prackovicemi odvodňuje, aby ho zajistil. "Stabilizačním opatřením bude snížena hladina podzemních vod v této oblasti", stojí v oznámení, které má MF DNES k dispozici.

Přesto žádost Hauserových ŘSD odmítlo. "Z měření nemá vliv na realizaci sanatorických opatření na oblast pod dálnicí a nevyplývá z nich ani příčinná souvislost s poklesem vody ve vašem studně." Vaše nároky považujeme za tak sporné, že je nelze specifikovat, posoudit či vyčíslit, neoprávněně platit z veřejných prostředků, "rozhodl a rodinně odkázal na soud. Studna je bez vody dosud.

Půl roku předtím se bez ní stala celá obec. A starostka Prackovic Svobodová nepochybuje, že za to může opět výstavba dálnice. "Stabilizační opatření na dálnici D8 přehradila podzemní vodní toky a odvedla pryč naše prameny, ze kterých se napájel náš obecní vodovod," tvrdí.

Bylo to v létě roku 2016 a prackovice rychle sháněly nový pramen, na který by se obec napojila. Pomáhám ŘSD a podle starostky celé zakázky platil.

Jinými slovy ŘSD platilo obnovu něčeho, co odmítá, že by zavinilo.

Je otázkou, z čeho se voda z Prackovic ztratila. "Letos je mimořádně suchý rok, ale uvidíme, až zaprší. Trochu se bojíme, kde se vyvalí," dodala starostka.

Místo studny je voda ve sklepě

Voda se už vyvalila a paradoxně u Hauserových sousedů. Zatímco oni se ocitli na suchu, sousedé, kteří využívají vedlejší dům jako víkendovou chalupu mají vody plný sklep. Podobně jsou na tom obyvatelé nedalekých Dobkoviček, které leží na druhé straně dálnice. Prameny, které se nedávno tekly hluboko, zvedají, dostávají se k povrchu a zaplavují sklepy domů.

"Zde mi voda rozervala", ukazuje Zdeněk Novák na zděnou garáž, kterou už zhotovil železo. Na zdech domu se objevily praskliny, ve sklepě voda, zdi zvlhly. Na starších fotografiích je vidět jak metr hluboký výkop vedle Nového domu byl do poloviny plný vody. Dnes má Novák drenáž po celém zahradě.

Obec Velemín, pod kterým se Dobkovičky spadají, nechal vykopat strouhu, aby vyvedl vodu z jeho pozemku. "Za 24 hodin tudy proteklo 28 kubíků," říká Novák.

Kde se voda vzala? Starosta Petr Křivánek je přesvědčen, že za to může souhra hned několika vlivů. "Myslím, že můžeme vybudovat dálnici, uklidit okolí a ukládat zeminy ze sesunutého svahu nad Dobkovičky, blízký kamenolom a do toho výkopového sadu vedle Novákového parku, kvůli kterému byl zničen drapání, které dosud odvádělo vodu pryč," uvedl starosta.

Novák není jediný, mají stejné problémy i další obyvatelé Dobkoviček. Ve zprávě, kterou ŘSD napsal Hauserovým, stojí, že podle odhadů dojde k ustálení hydrogeologických poměrů v následujícím pětiletém období.

s přispěním Václava Janouše, Artur Janoušek

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky